• زمان : ۱۳۹۶/۴/۲۴ ه‍.ش.،‏ ۱۹:۲۷
  • نمایش : ۱۵۶ دفعه
  • موضوع : علم ورزش

وزنه صفحه یکی از محبوب ترین ابزار برای علاقه مندان به تناسب اندام است.

 

دلایل زیادی وجود دارد که خرید وزنه صفحه سرمایه گذاری عالی برای باشگاه خانگی است. وزنه صفحه در ترکیب با انواع میله ها کاربرد های مختلفی دارد. از این وزنه ها برای افزایش مقاومت بر روی صفحات بارگذاری در دستگاه های بدنسازی استفاده می شود. از آنجا که این وزنه ها جای کمی اشغال می کنند نگهداری از آن ها راحت است. به تدریج که قوی تر می شوید می توانید وزنه های سنگین تری را خریداری نموده و همچنان با اضافه کردن وزنه های کوچک تر و قدیمی تر خود به وزنه های سنگین تر، از آن ها استفاده نمایید. هدف های تناسب اندام برای خرید وزنه صفحه مناسب شما بسیار مهم است.

وزنه صفحه یکی از محبوب ترین ابزار برای علاقه مندان به تناسب اندام است. در هنگام خرید باید به مواردی بیشتر از آنچه به چشم می آید توجه کرد. اصظلاحات زیادی در اطراف تجهیزات بدنسازی وجود دارد. هنگام خرید آنلاین به دقت نگاه کنید. نکات زیادی وجود دارد که هنگام خرید در فروشگاه های محلی باید به آن ها توجه نمایید. در ادامه جزئیات بیشتری از آنچه باید هنگام خرید به آن توجه کنید ارائه می شود.

با توجه به نوع فعالیتی که می خواهید انجام دهید، این راهنما به شما کمک خواهد کرد که مناسب ترین صفحه وزنه که مناسب برای خانه و یا باشگاه شما است را خریداری نمایید.

 

 

سایزهای مختلف وزنه صفحه

اگر قصد خرید وزنه صفحه، برای خانه و یا باشگاه، را دارید، بسیار مهم است که وزنه هایی را که در دسترس هستند را به درستی بشناسید.

وزنه های المپیکی (Olympic Discs) یک اندازۀ استاندارد در صنعت تناسب اندام به حساب می آیند. این وزنه ها دارای سوراخی با قطر 2 اینچ در مرکز هستند. این وزنه ها متناسب با تمام میله های تجاری و صفحات بارگذاری دستگاه های بدنسازی هستند.

 

وزنه های استاندارد (Standard Discs) که برای بیشتر باشگاه های خانگی مورد استفاده قرار می گیرند، دارای سوراخی با قطر 1 اینچ در مرکز هستند. وزنه های استاندار مناسب میله های المپیکی نیستند.

 

وزنه های استودیویی (Studio Discs) مناسب تمرینات گروهی هستند که در طی آن ورزشکاران معمولاً با وزنه های سنگین کار نمی کنند. این صفحات دارای پوشش لاستیکی، سایز کوچک تر، به طور معمول با دسته و رنگی روشن هستند. تشخیص این وزنه ها به راحتی امکان پذیر است، جای کمی اشغال می کنند و به سرعت به میله های ویژۀ وزنه ها اضافه و کم می شوند. این وزنه ها دارای سوراخ مرکزی به قطر 30 میلیمتر هستند.

 

مزایای استفاده از وزنه صفحه المپیک

مزیت اصلی استفاده از صفحات وزن المپیک بر صفحات استاندارد:

  1. وزنه صفحه المپیک پایداری بیشتری بر روی میله های بلند کنندۀ وزنه دارند.
  2. تنوع آن ها بیشتر است. تعداد تمریناتی که می توانید با وزنه های المپیک انجام دهید، به طور قابل توجهی بیشتر از وزنه های استاندارد است.
  3. میله های بلند کننده وزنه های المپیک به گونه ای ساخته شده اند که وزن کلی بیشتری را بلند کنند و بسیاری از پاور رک ها و نیمکت های وزنه به گونه ای ساخته شده اند که مناسب میله های المپیک 7 فوتی باشند و مناسب میله های استاندارد 5 فوتی و یا 6 فوتی نیستند.

 

باید هنگام انتخاب وزنه صفحه اهداف تناسب اندام خود را درنظر بگیرید. به طور آشکارا نمی توانید وزنه های استاندارد را به روی میله ها و یا دیگر تجهیزات المپیکی استفاده کنید. برای استفاده از وزنه های المپیک بر روی میله های استاندارد نیاز به یک آداپتور دارید. اگر صفحات استاندارد تخت دارید می توانید از آن ها بر روی دسته های دمبل و یا میله ها استفاده نمایید. این میله ها دارای پیچ و مهره و کلاهک انتهایی برای محکم کردن صفحات هستند. این فرو قراردادن وزنه ها، یک قراردادن دائمی صفحات در میله است. دیگر میله های استاندارد که به گونه ای طراحی می شوند که می توانید وزنه ها را اضافه و کم کنید، به قدرت میله های المپیکی نیستند. احتمال خم شدن این میله ها وجود دارد. تجهیزات المپیک معمولاً با دوام تر اما گران تر هستند. به طور کلی ممکن است تجهیزات استاندارد مناسب زنان و کودکان باشند. اما آن ها می توانند تجهیزات گران قیمت المپیک را با صفحات کمتری از ظرفیت میله های المپیک استفاده کنند. مردان باید از تجهیزات المپیکی استفاده نمایند.

 

بیشتر صفحات عمدتاً از چهار مادۀ مختلف تولید می شوند. بسیاری از وزنه ها چدنی هستند. بعضی از وزنه ها از فولاد ساخته می شوند. صفحات فولادی یا از صفحات چدنی نازک تر بوده یا دارای محل هایی برای در دست گرفتن هستند. همچنین وزنه هایی وجود دارد که کاملاً از پلاستیک تولید می شوند. از آن ها اغلب به عنوان " rubber bumper plates" یاد می شود. قطر خارجی این صفحات ¾ 17 اینچ هستند. صفحات پلاستیکی با 5 پوند وزن، اغلب قطر خارجی کوچکتری نسبت به همه صفحات دارند. هدف از طراحی این وزنه ها جذب ضربه و محافظت از میله و کف هنگام افتادن است. دیگر انواع وزنه ها صفحات پلاستیکی پر شده از شن و ماسه هستند. این ها صفحات اقتصادی می باشند. وزنه های فولادی و یا چدنی در بعضی مواقع با لاستیک و یا ترکیبات پلیمری پوشانده می شوند. پلیمرها دوام بیشتری نسبت به لاستیک دارند. پوشش برای کاهش سر و صدا، محافظت از کف و محافظت صفحه از زنگ زدگی استفاده می شود. از صفحات پوشش داده شده با پلیمر و لاستیک بر روی سطوح بِتُنی استفاده نکنید. بسته به اینکه صفحه از چه جنسی را انتخاب کنید باید از مقدار کم تا زیاد هزینه نمایید.

 

 

 

برخی صفحات المپیکی کیفیت بالاتری نسبت به بقیه دارند. صفحاتی با این کیفیت را صفحات " milled" و یا " machined" می نامند. دیگر صفحات ممکن است اختلاف پنج درصدی در وزنی که در مورد آن ها بیان می شود داشته باشند. به این معنی که ممکن است این صفحات 5 درصد سبک تر و یا سنگین تر از وزن گفته شده باشند. اما اختلاف وزن در صفحات milled تنها 2 درصد است. ممکن است این اختلاف ناچیزی به نظر برسد اما وقتی تعداد مختلفی وزنه را اضافه می کنید، این مقدار قابل توجه خواهد بود. صفحات ماشین کاری نشده ممکن است تا 10 درصد اختلاف وزن با یکدیگر داشته باشند. اما اختلاف وزن در صفحات ماشین کاری شده تنها تا 4 درصد است.

 

صفحات اغلب به گونه ای طراحی می شوند که در دست گرفتن آن ها ساده باشد. از ویژگی یک صفحه ممکن است دسته باشد، یک بُرش برای گرفتن راحت تر صفحه، این بُرش حمل کردن صفحه را ساده تر می کند. حتی می توانید از صفحه دسته دار در یک دست برای افزایش مقاومت هنگام انجام تمرینات استفاده کنید. صفحات ممکن است لبه های پهن تری برای حمل آسان تر داشته باشند. صفحه های استاندارد ممکن است هیچ لبه ای نداشته باشند. داشتن لبه و یا برش ضخامت صفحه را اضافه خواهد کرد. اگر صفحات ضخیم باشند، نمی توانید صفحات زیادی را بر روی دستگاه استفاده کنید. در بعضی مواقع لبه ها در هم قفل می شوند که باعث کاهش فضای مورد استفادۀ صفحات بر روی میله و یا دستگاه می گردند. لبه های قفل شونده برداشتن صفحات را از روی زمین راحت تر می کند. اگر خیلی قوی نیستید ویژگی هایی که باعث حمل آسان تر وزنه ها می شود را در نظر بگیرید.

 

برای حفظ ظاهر، صفحات نیاز به مراقب های مناسب دارند. اگر صفحات فولادی و چدنی را در محیطی با درجه حرارت کنترل شده و بدون رطوبت نگه ندارید، زنگ می زنند. این فقط یک قاعدۀ کلی است، معمولاً پوشش لاستیکی و یا پلیمری، رنگ و زنگ زدگی تحت پوشش گارانتی قرار نمی گیرند. هنگام دریافت صفحات بررسی کامل را انجام دهید. مطمئن شوید که سوراخ صفحات مناسب میله است. همچنین هر یک از صفحات را جداگانه وزن کنید تا مطمئن شوید وزن صفحه در محدودۀ وزن گفته شده باشد. می توانید قبل از وزن کردن صفحات، از وزنه های دیگر که مطمئن هستید وزن درستی دارند برای کالیبره کردن ترازوی خود استفاده نمایید.

 

 

برای خرید انواع وزنه ها به فروشگاه اینترنی Osport مراجعه نمایید. با تضمین بهترین قیمت با کیفیت ترین تجهیزات بدنسازی و کراس فیت را از این فروشگاه اینترنتی تهیه کنید.

 

 

ترجمه شده توسط تیم Osport

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلا مانع است.

منبع: www.originfitness.com/knowledge-and-advice/weight-plates-buying-guide

www.ebay.com/gds/Weight-Plate-Buyers-Guide-/10000000177826331/g.html

همه نظرها (۱)

Subscribe to the thread

  • مهدی
  • ۱۳۹۶/۵/۱۲ ه‍.ش.،‏ ۹:۰۰
واقعا بازار تجهیزات کراس فیت و وزنه برداری در ایران افتضاح است، یک ست الیکو نزدیک به پانزده میلیون هزینه دارد، ورکسان که در سایت خود کمپانی چیزی نزدیک به سه میلیون قیمت می‌خورد، در ایران ده میلیون به فروش می‌رسد و...