برخلاف بدنسازی، هدف از کراس فیت (crossfit)  ساختن بدنی است که قادر به انجام هر کاری در هر موقعیتی باشد.

 

احتمال زیادی وجود دارد که ورزشکاری را در سالن ورزشی با لباس های کراس فیت (crossfit) و لوازم بسیار ببینید که حرکات گیج کننده ای انجام می دهد. وزنه های سنگین بلند می کند، ورزش های فوق العاده، بالا و پایین می پرد و... در حالیکه شما آنجا ایستاده اید و با هالتر قدیمی خود دست و پنجه نرم می کنید. به علت کنجکاوی به او نزدیک می شوید و از او می پرسید چه ورزشی انجام می دهید؟ و جوابی که دریافت می کنید " کراس فیت (crossfit) ".

 

امروزه کراس فیت در همه جا حضور دارد. در چند سال گذشته محبوبیت کراس فیت افزایش یافته است. این طبیعت بشر است که به سمت هر چیز جالب و جدیدی جذب می شود و این دلیل محبوبیت بازی های کراس فیت و باشگاه های کراس فیت (crossfit) است. اگر تا به حال تمرینات وزنه برداری را انجام داده اید و یا با باشگاه های تناسب اندام آشنایی دارید و شک دارید که تمرینات خود را به کراس فیت تغییر دهید یا نه، این مطلب برای شما مفید خواهد بود. حتی اگر تمرینات قدرتی را شروع کرده اید و می خواهید بین کراس فیت و بدنسازی انتخاب نمایید، خواندن این مطلب به شما پیشنهاد می شود زیرا نمی خواهید چیزی که از آن اطلاع ندارید را انتخاب کنید. حتی اگر به کراس فیت (crossfit) علاقۀ زیادی دارید قبل از داشتن اطلاعات اولیه به آن نپردازید.

 

 

ابتدا اجازه دهید تعریفی از کراس فیت داشته باشیم:

کراس فیت برنامۀ تمرینی قدرتی برای آکادمی های پلیس، پرسنل نظامی، آتش نشانان،  قهرمانان، هنرمندان رزمی و صدها تن از ورزشکاران نخبه و حرفه ای در سراسر جهان است. برنامۀ کراس فیت (crossfit) سطح تناسب اندامی ارائه می دهد که طرحی شده، گسترده، عمومی و همه جانبه است. تخصص کراس فیت متخصص ساختن نیست.  

 

خیلی متقاعد کننده نیست؟

حالا اجازه دهید کراس فیت (crossfit) را ساده تر تعریف کنیم: کراس فیت برنامۀ تمرینی است که تمرینی برای کل بدن، ترکیبی از تمرینات قلبی عروقی، وزنه برداری، ژیمناستیک، تمرینات عضلانی و...، و تربیت بدن برای غیر منتظره ها ارائه می کند. به طور ساده تر کراس قیت ترکیبی از 10 جزء مختلف است:

استقامت ریوی و قلبی، استقامت بدنی، قدرت، انعطاف پذیری، سرعت، هماهنگی، توان، چابکی، تعادل، دقت

 

کراس فیت در برابر بدنسازی

برخلاف بدنسازی، هدف از کراس فیت (crossfit) ساختن بدنی که زیبایی فیزیکی داشته باشد نیست، بلکه هدف ساختن بدنی است که قادر به انجام هر کاری در هر موقعیتی باشد. در باکس های کراس فیت هیچ تردمیل یا دیگر ماشین های بدنسازی و یا کلاس های ایروبیک را پیدا نمی کنید. کراس فیت از تجهیزات متنوعی استفاده می کند. کراس فیترها با کیسه های شن و توپ های آهنی، بتل روپ و کتل بل، به علاوۀ وزنه های آزاد، مدیسن بال های بزرگ، تایر های تراکتور و جعبه های پیلومتریک که به طور عادی در هیچ یک از باشگاه ها یافت نمی شوند، تمرین می کنند.

 

 

کراس فیت (crossfit) مجموعه ای از حرکات ترکیبی و بخش های کوتاه تر تمرینات قلبی عروقی با شدت بالا است. در کراس فیت بالا بردن دستها از پهلو با وزنه (lateral rais)  با پرس سینه، وزنه زدن با بارفیکس و کشش پا با اسکوات جایگزین شده است. طرفداران کراس فیت ادعا می کنند که حرکات ترکیبی و یا عملکردی و تمرینات قلبی عروقی بی هوازی یا با شدت زیاد به طور بالقوه در به دست آوردن تمام نتایج مطلوب تناسب اندام مؤثر تر است.

 

چیز دیگری که تمرینات کراس فیت (crossfit) را از تمرینات سنتی بدنسازی متمایز می کند، این است که تمرینات کراس فیت همیشه به صورت گروهی انجام می شوند. پس لازم است که باکس های کراس فیت (crossfit) همانند اردوگاه های نظامی مدیریت شود.

 

کراس فیت و یا بدنسازی، کدامیک را انتخاب می کنید؟

در حال حاضر پاسخ به این پرسش کاملاً یک طرفه نیست. عوامل زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. چند مورد در ادامه بیان می شود که تصمیم گیری برای شما آسان تر گردد.

 

  1. اهداف شخصی

اگر شخصی هستید که داشتن فیزیک خوب شما را راضی می کند و علاقه ای به تمرینات کراس فیت (crossfit) ندارید پس بدنسازی را انتخاب کنید. بدنسازی به شما کمک می کند که سریع تر به اهداف خود برسید. از سوی دیگر اگر همه چیزی که می خواهید انجام دهید در محدودۀ تناسب اندام قرار نمی گیرد، بهتر است تمرینات کراس فیت را انتخاب نمایید.

 

 

  1. سطح تجربه

اگر تا به حال تجربۀ کار با وزنه را نداشته اید و یا فقط با ماشین کار کرده اید، کراس فیت برای شروع سنگین است. حتی در آینده اگر قصد تغییر در بدنسازی را داشته باشید، فردی با مفاصل و رباط های قوی تر خواهید بود که آسیب کمتری می بیند. این امر به شما کمک می کند که در مقایسه با دوستان بدنساز معمولی خود وزنه های سنگین تر بلند کنید، لاغر مانده و سریع تر عضله سازی نمایید.

کسانیکه به سبک بدنسازی، وزنه می زنند، نباید بدون مقدمه وارد کراس فیت (crossfit) شوند. بدن این افراد به حرکات سخت و ساختار عضلانی سفت عادت کرده است که آن ها را بیشتر مستعد آسیب دیدن می کند. بنابراین تغییر را با کمترین سرعت ممکن انجام دهید. با تمرینات ساده تر مانند نوسان کتل بل و یا تمرینات بتل روپ شروع کنید. هنگامیکه یک و یا دوسال تمرینات عملکردی را انجام دادید، سپس اقدام به پاورلیفتینگ و تمرینات پیچیده تر نمایید که بر سیستم عصبی و مفاصل فشار وارد می کنند.

 

  1. محیط پیرامون

نمی توان تأکید کرد که این فاکتور چه میزان می تواند مهم باشد. اگر در مکانی زندگی می کنید که باشگاه کراس فیت وجود ندارد و مربی با تجربۀ کراس فیت در دسترس نیست، توصیه می شود که به کراس فیت نپردازید. به طوریکه انجام کراس فیت (crossfit) به فرم درست و تکنیک صحیح از روز اول در محیط کراس فیت به معنی اختلاف بین ورزشکار سالم و آسیب دیده است. کراس فیت از آن دسته ورزش هایی است که اگر مراقب نباشید به راحتی حالت اوج خود را به علت شدت و حجم تمرینات از دست می دهید. پس سلامت خود را به خاطر تجربۀ چیزی که به نظرتان جذاب می رسد به خطر نیاندازید.

 

در مواردی که باشگاه خوب کراس فیت و مربیان با تجربه حضور دارند قطعاً کراس فیت (crossfit) را امتحان کنید. در این حالت به خوبی هدایت شده و از آسیب رها و تنومند تر خواهید گشت.

  

 

  1. وضعیت کنونی سلامتی

اصل کراس فیت تخلیۀ بدن، تحمل و تکرار است. تنها مشکل اینگونه تمرینات فشار زیادی است که به بدن وارد می شود و ممکن است سبب اورترینینگ (تمرین زدگی) شود. و این مرحله ای است که سیستم ایمنی بدن سرکوب می شود، سیستم عصبی مرکزی تحلیل می رود و انتقال دهنده های عصبی خسته می شوند.

اگر شخصی هستید که در معرض بیماری هایی مانند چاقی، قند بالا، کم کاری تیروئید و یا غدد فوق کلیوی هستید، پس کراس فیت را فراموش کنید. کراس فیت (crossfit) عوارض زیادی بر سیستم عصبی ایجاد می کند و هنگام مبارزه با این بیماری نیاز به پشتیبانی کامل از سیستم عصبی مرکزی دارید.

 

  1. آسیب های گذشته

اگر با آسیب های گذشته مانند آسیب به کمر و یا زانو دست به گریبان هستید، کراس فیت را فراموش کنید. تمام این آسیب ها حتی با یک جلسۀ کوتاه از تمرینات شدید کراس فیت بدتر خواهد شد. تمرینات کراس فیت (crossfit) به ویژه پاورلیفتینگ و ژیمناستیک، بیشترین فشار را بر روی مفاصل و رباط ها به ویژه کمر و زانو دارد. پس مطمئن شوید که از صدمات گذشته 100 درصد بهبود یافته اید و فقط بعد از آن تمرینات کراس فیت را شروع کنید.

تناسب اندام مفرط یکی از بزرگترین ادعاهایی است که راجع به کراس فیت می شود. هدف کراس فیت پوشش دادن گسترۀ بزرگی از تناسب اندام عمومی و اختصاصی است. اما به خاطر داشته باشید حتی کلمۀ فیتنس برای افراد مختلف معنی های متفاوتی دارد. معنای آن را دریابید و ببینید که آیا با توانایی ها و نه نقاط ضعف شما همتراز است و یا نه؟ و سپس بین کراس فیت و بدنسازی انتخاب نمایید.   

 

 

برای آشنایی بیشتر با ورزش کراس فیت کلیک کنید. می توانید تجهیزات مورد نیاز خود را از فروشگاه اینترنتی Osport خریداری نمایید.

 

 

 

ترجمه شده توسط تیم Osport

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلا مانع است.

منبع: www.strengthupgrade.com/crossfit-vs-bodybuilding-best-you

 

 

همه نظرها (۰)

Subscribe to the thread

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده