• زمان : ۱۳۹۷/۱/۱۴ ه‍.ش.،‏ ۱۱:۰۰
  • نمایش : ۱۵۷ دفعه
  • موضوع : علم ورزش

چگونه از ال کارنیتین برای کاهش وزن استفاده کنیم؟

 

نیمی از جمعیت جهان با مشکل چاقی مواجه هستند. مردم اغلب می گویند هرچیزی که می خورند، حتی آب به چربی تبدیل می شود. این موضوع صحیح نیست. سبک زندگی غلط و عدم فعالیت در فضای باز باعث چاقی می شوند. اما در برخی موارد بدن ما قادر به سوزاندن چربی برای تولید انرژی نیست. در نتیجه با پیاده روی کوتاهی احساس خستگی می کنیم.

افرادی که به باشگاه می روند با استفاده از ال کارنیتین (L-carnitine) برای کاهش وزن آشنا هستند. ال کارنیتین یک مکمل محبوب در میان ورزشکاران، بدنسازان و مربیان تناسب اندام است. ال کارنیتین برای بهبود عملکرد فیزیکی، استقامت و به دست آوردن نتایج مطلوب از تمرینات مفید است. این مکمل همچنین در ریکاوری بعد از تمرینات کمک کننده بوده و مهم تر از همه قادر به سوزاندن چربی ها و تولید انرژی می باشد، بنابراین اثر مستقیمی بر کاهش وزن دارد. اما قبل از اینکه بحث بیشتری بر روی اثرات کاهش وزن ال کارنیتین داشته باشیم توضیحاتی کلی راجع به ال کارنیتین ارائه می گردد.

 

 

ال کارنیتین (L-carnitine) چیست؟

در ابتدا ال کارنیتین یک آمینو اسید نیست! در واقع اسیدهای آمینه لیزین و متیونین در کبد و کلیه ها ال کارنیتین تولید می کنند. ال کارنیتین مشتقی از مکمل کارنیتین است که به چهار صورت در دسترس می باشد.

ال کارنیتین: ساده ترین نوع کارنیتین است که برای کاهش وزن و بهبود استقامت استفاده می شود.

استیل ال کارنیتین Acetyl L Carnitine: که همچنین به صورت ALCAR نشان داده می شود و برای سلامتی میتوکندری ها در سلول ها مهم می باشند. میتوکندری مسئول تولید انرژی از اسیدهای چرب در سطح سلولی است. استیل ال کارنیتین قادر به کاهش سرعت پیری میتوکندری ها و درنتیجه افزایش پتانسیل سوزاندن چربی است.

ال کارنیتین ال تارتارات (L Carnitine L Tartrate): بیشتر در میان حرفه ای ها برای بهبود عملکرد فیزیکی و افزایش تولید انرژی مورد استفاده قرار می گیرد.

پروپیونیل ال کارنیتین (Propionyl L Carnitine): این مکمل همچنین در ترکیب با گلیسین مورد استفاده قرار می گیرد و بنابراین به عنوان GPLC هم شناخته می شود. این ترکیب برای تنظیم جریان خون مفید است.

اگرچه ال کارنیتین دارای مزیت های زیادی در صنعت تناسب اندام است اما به عنوان مکمل کاهش وزن ارجهیت دارد. در ادامه سودمندی ال کارنیتین برای کاهش وزن مورد بررسی قرار می گیرد.

 

مزایای ال کارنیتین برای کاهش وزن

همانطور که در بالا ذکر شد، ال کارنیتین برای بهبود سلامت میتوکندری ها در سلول مفید است. ال کارنیتین در انتقال اسیدهای چرب به جریان خون و رسیدن به میتوکندری ها، که با فعالیت متابولیک انرژی آزاد می کنند، کمک کننده هستند. ممکن است تصور کنید که با شکسته شدن کربوهیدرات ها نیز انرژی آزاد می شود. پس چه عاملی در مورد ال کارنیتین مهم است؟

زمانیکه بدن ما کربوهیدرات می سوزاند فورانی از انرژی به وجود می آید. اما این امر فقط برای لحظه ای است و سپس افت انرژی خواهیم داشت. سوزاندن و یا متابولیسم چربی متفاوت است و سبب آزاد سازی آهسته و پیوستۀ انرژی می شود که برای مدت زمان طولانی تری طول می کشد. علاوه اینکه سوزاندن چربی اندام ما را متناسب نگاه می دارد.

ال کارنیتین اثرات غیر مستقیمی نیز بر کاهش وزن دارد. ال کارنیتین به کاهش سطح لاکتیک اسید در بدن کمک می کند. هنگامیکه هر گونه فعالیت آنابولیک مانند بلند کردن وزنه انجام می دهید و چربی برای تأمین انرژی سوزانده می شود، مقداری محصولات جانبی و یا ضایعات تولید می شود. این مواد در بدن ما به صورت لاکتیک اسید حضور دارند که سبب خستگی عضلات می شوند. ال کارنیتین به بدن کمک می کند که هرچه سریع تر لاکتیک اسید را دفع کند و مانع از انباشت آن می شود. وجود ضایعات کمتر در بدن به معنی تعادل وزن بهتر است. به علاوه حذف لاکتیک اسید به داشتن عملکرد بهتر بین ست ها کمک می کند.

در ادامه، چگونگی استفاده از ال کارنیتین برای کاهش وزن مورد بحث قرار خواهد گرفت.

 

چگونه از ال کارنیتین برای حداکثر کاهش وزن استفاده کنیم؟

دوز استاندارد پیشنهادی برای مصرف ال کارنیتین 1000 تا 2500 میلی گرم در روز است. البته می توان این مقدار را طی دو یا سه مرتبه در روز مصرف نمود. کارشناسان پیشنهاد می کنند که ال کارنیتین با 30 تا 40 گرم کربوهیدرات و 20 تا 40 گرم پروتئین مصرف شود. با توجه به اهداف تمرینی می توانید هر نو کارنیتین را انتخاب کنید و یا به سادگی از ال کارنیتین استفاده نمایید.

بهترین زمان برای استفاده از ال کارنیتین قبل از شروع تمرین و یا بلافاصله بعد از اتمام تمرین است. مصرف ال کارنیتین قبل از تمرین یعنی داشتن منبع انرژی ثابت. مصرف ال کارنیتین بعد از تمرین در دفع سریع تر مواد زائد ناشی از متابولیسم کمک کننده است.

اگر از دیگر مکمل ها هم به صورت همزمان استفاده می کنید پیشنهاد می شود که برای جلوگیری از تداخل در جذب با فاصله مصرف نمایید. در حال حاضر ممکن است فکر کنید که زمان مصرف کدام مکمل باید جابجا شود؟ در چنین مواردی پیشنهاد می شود که با مربی خود دربارۀ اولویت بندی مصرف مکمل ها مشورت نمایید.

اگر دربارۀ چرخه ال کارنیتین، مانند دیگر مکمل ها می اندیشید، اصلا مورد لزوم نیست. ال کارنیتین در طولانی مدت تأثیر گذار است و برای حفظ وزن مورد نظر مفید می باشد. مهم است توجه داشته باشید که تمامی مکمل های ال کارنیتین مشابه نیستند. این مکمل ها از نظر غلظت و ترکیب کارنیتین متفاوت هستند. اگر ترکیب دو یا چند تولید کننده یکسان باشد، هنوز محصولات از نظر کیفیت و فرایند تولید متفاوت خواهند بود. بنابراین پیشنهاد می شود برای بهرمندی کامل از مکمل ها، مکمل ها را از تولید کنندگان قابل اعتماد خریداری نمایید.

 

 

 

ترجمه شده توسط تیم Osport

استفاده از این مطلب تنها با ذکر منبع و دادن لینک فعال به مطلب مجاز می باشد.

منبع: www.myfitfuel.in/mffblog/is-l-carnitine-effective-for-weight-loss

 

همه نظرها (۰)

Subscribe to the thread

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده