• زمان : ۱۳۹۷/۱/۲۴ ه‍.ش.،‏ ۲۳:۳۷
 • نمایش : ۱۳۱ دفعه
 • موضوع : علم ورزش

تمرین با حلقه هولاهوپ یکی از شادترین روش های تمرینی است.

 

استفاده از هولاهوپ بهترین راه برای داشتن لحضاتی خوش و به دست آوردن تناسب اندام است. انواع مختلفی از هولاهوپ وجود دارد که از رقص گرفته تا در تمرینات ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد. آیا علاقه دارید که آن را امتحان کنید اما نمی دانید چه نوع حلقه ای را انتخاب کنید؟ برای انتخاب اندازۀ مناسب هولاهوپ باید عوامل متعددی مانند سایز، وزن و سبک را در نظر بگیرید.

 

انتخاب سایز مناسب

 1. قد خود را از روی زمین تا ناف اندازه بگیرید. این اندازه برای اندازه گیری قطر هولاهوپ مناسب شما، مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامیکه هولاهوپ به صورت عمودی روی زمین قرار دارد باید بین کمر و میان سینه شما قرار گیرد. این اندازه گیری پایه است و می تواند با توجه به سایز بدن و میزان تجربه شما کمی تغییر کند. برای مثال بیشتر بزرگسالان با حلقه هایی که دارای قطرهایی بین 40 تا 44 اینچ هست شروع می کنند.

 

 1. نوع بدن خود را در نظر بگیرید. اگر کوچکتر از حد میانگین هستید می توانید حلقه ای با قطر 2 تا 4 اینچ (5.1 تا 10 سانتیمتر) کمتر از قطر تعیین شده با قد خود انتخاب کنید. به طور مشابه اگر بزرگتر از حد میانگین هستید می توانید حلقه ای با قطر 2 تا 4 اینچ بزرگتر از قطر تعیین شده با قد خود انتخاب نمایید.

 

 1. افرادی که تجربۀ بیشتری دارند می توانند حلقه ای کوچکتر انتخاب کنند. به طور مشابه اگر با رقص آشنا هستید و یا از فیزیک بدنی خوبی برخوردار می باشید می توانید با حلقه های کوچکتر شروع کنید. برای مثال افراد با تجربه می توانند حلقه ای با قطر 2 تا 3 اینچ (5.1 تا 7.6 سانتیمتر) کوچکتر از قطر تعیین شده با قد خود انتخاب کنند. اگر برای نگه داشتن حلقه حداقل برای 5 تا 10 ثانیه مشکل دارید نشان دهنده کوچک بودن حلقه است و شما به حلقه بزرگتری احتیاج دارید.

 

وزن و مواد مورد استفاده در ساخت حلقه را در نظر بگیرید.

 1. اگر تازه کار هستید حلقه های سنگین تر را انتخاب نمایید. حلقه های بزرگتر و سنگین تر برای مبتدیان مناسب تر است. زیرا وزن اضافه سبب می شود تا هنگام چرخش به دور کمر حلقه شتاب بیشتری بگیرد و نگه داشتن حلقه را ساده تر نماید. اگر درحال یادگیری مهارت و یا روش های جدید هستید حلقه های سنگین تر پیشنهاد می شود.

 

 1. اگر کوتاه قد هستید از حلقه های باریک استفاده کنید. اگر کمتر از 5 فوت و 4 اینچ قد دارید و تقریبا لاغر هستید حلقه ای سبک تر و با قطر کمتر انتخاب نمایید. قطر کمتر حلقه گرفتن آن را با دست برای شما ساده تر می کند. و شخصی که بدنی کوچک تر دارد قابلیت مانور بیشتری با حلقه سبک تر خواهد داشت.

 

 1. حلقه هایی را انتخاب کنید که دارای برجستگی باشد و یا خود برجستگی به آن اضافه کنید. حلقه های بدون برجستگی لیز خورده و نگه داشتن آن ها حتی برای افراد با تجربه سخت خواهد بود. خرید حلقه ای با برجستگی سبب می شود که تماس بیشتری با حلقه داشته باشید. برجستگی ها باید در امتداد داخلی حلقه قرار گرفته باشد تا کاملاً موثر باشند. حتی خود شما می توانید برای تماس بیشتر خودتان به حلقه برجستگی بچسبانید.

 

انواع برجستگی های مورد استفاده:

سمباده (Sandpaper): از سمباده 80 یا 100 گریت در اطراف سطح داخلی حلقه استفاده کرده و شیارهایی را به حلقه اضافه کنید، که بافت بیشتری به دست، لباس و بدن شما در زمان تماس بدهد.

نوارهایی با سطوح برجسته (Griptape): به دور حلقه پیچیده می شود و در رنگ های مختلفی در دسترس است.

Hoop wax: نیمه شفاف بوده و به قسمت های مورد نظر حلقه مالیده می شود. این ماده بسیار چسبناک است.

 

حلقه را با توجه به نوع فعالیت خود انتخاب نمایید.   

 1. حلقه های سبک برای رقص و فیتنس مناسب است. اگر علاقه به استفاده از حلقه در رقص دارید، حلقه های سبک تر و کوچک تر مناسب تر هستند. به طور مشابه با حرکت بیشتر هنگام حلقه زدن و به کار گرفتن تمام بدن کالری بیشتری خواهید سوزاند. حلقه های سنگین تر به ویژه زمان تکمیل مانورهای پیچیده تر دست فشار بیشتری بر مفاصل خواهند آورد. حلقه های سنگین تر می توانند سبب آسیب رساندن و یا شکستن وسایل موجود در اتاق شوند اگر از دست شما خارج شوند.

 

 1. انواع مختلف حلقه را با توجه به نیازهای خود تهیه کنید. ایده خوبی است که چندین حلقه مختلف با اندازه های مختلف و وزن های متفاوت داشته باشید. به این روش همانطور که پیشرفت می کنید و بر اساس فعالیتی که انجام می دهید می توانید از میان حلقه ها انتخاب نمایید. در یک زمان ممکن است به حلقه ای کوچک و سبک برای تکمیل مراحل پیچیده و در زمان دیگر به حلقه ای بزرگتر برای تمرین طولانی مدت تر احتیاج داشته باشید. همچنین با داشتن تعداد حلقۀ بیشتر می توانید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 

 1. حلقه های چراغ دار و یا دارای آتش انتخاب هایی برای سطوح پیشرفته هستند. اگر در حلقه زدن های معمول مهارت یافتید و به دنبال چالش جدیدی هستید و یا می خواهید هنرهای اجرا را امتحان کنید حلقه های با LED و آتش برای خرید موجود هستند. این حلقه ها به صورت آنلاین هم به فروش می رسند. بهتر است که این حلقه ها را در سایز کوچکتر از حلقه های معمول خود انتخاب کنید و قبل از روشن کردن با  آن ها به خوبی تمرین کنید. این حلقه ها احساسی متفاوت ایجاد می کنند. حلقه های آتش دار دارای قسمتی مجزا هستند که در خارج حلقه قرار می گیرد تا آتش را در فاصله ای ایمن از شخص استفاده کننده نگه داشته شود و در نتیجه به فضای بیشتری برای تمرین احتیاج دارید.

 

 

 

ترجمه شده توسط تیم Osport

استفاده از این مطلب تنها با ذکر منبع و دادن لینک فعال به مطلب مجاز می باشد.

منبع: www.wikihow.com/Choose-the-Best-Hula-Hoop-(Adult-Sized

 

 

همه نظرها (۰)

Subscribe to the thread

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده