• زمان : ۱۳۹۷/۱/۲۷ ه‍.ش.،‏ ۱۱:۰۲
  • نمایش : ۱۱۱ دفعه
  • موضوع : علم ورزش

مکمل آمینو اسید از جمله مکمل های محبوب بین ورزشکاران است.

 

در جهان مکمل ها، پروتئین – چه از آب پنیر و یا دیگر منابع تأمین شود- برترین مکمل بوده و مسئول ثبات و پایداری بدن است. اما چیزی که ممکن است از زیست شناسی دبیرستان فراموش کرده باشید این است که پروتئین ها از آمینو اسیدها ساخته می شوند. در واقع آمینو اسیدها مسئول اهمیت پروتئین ها هستند. به طور خلاصه آمینو اسیدها بلوک های ساختمان زندگی می باشند. هنگامیکه پروتئین مصرف می کنید بدن آن را به آمین های (ترکیب‌های نیتروژن ‌دارکه برای زندگی ضروری هستند) مجزا تجزیه می کند آن ها را مرتب کرده دوباره ترکیب می کند و به چیزی تبدیل می کند که بار دیگر به آن نیاز دارد. اما چگونگی استفادۀ بدن از برخی آمینو اسیدها به ویژه زمانیکه به تناسب اندام می پردازید، فوق العاده منحصر به فرد است.

 

نگرانی عمدۀ ورزشکاران راجع به سه آمینو اسید والین، لوسین و ایزولوسین است که با نام آمینو اسیدهای زنجیره دار یا شاخه ای (BCAAs) شناخته می شوند. همانطور که نام آن ها نشان می دهد این آمینو اسیدها دارای شکل خاصی هستند که به آن ها اجازه می دهد به شیوه ای متفاوت از دیگر آمینو اسیدها به کار گرفته شوند. دقیقا چه چیزی BCAA ها را مهم می کند؟ اگر پروتئین ها از آمینو اسیدها ساخته می شوند چرا علاوه بر اینکه پروتئین دریافت می کنید مکمل آمینو اسید مصرف می نمایید؟

 

مقدار متعادل و تضمین شده: همانطور که ذکر شد پروتئین آب پنیر حاوی آمینو اسیدهای زنجیره دار (BCAAs) است. بنابراین چرا از مکمل مجزا استفاده می کنیم؟ حتی یک پروتئین با کیفیت هم تنها حاوی مقدار مشخصی از آمینو اسیدهای شاخه ای (BCAAs) است که در ترکیب با دیگر آمینو اسیدها موجود می باشد. آمینو اسیدها برای جذب با یکدیگر رقابت می کنند. برای بدست آوردن بیشترین مزیت از BCAAs استفاده از مکمل اختصاصی آمینو اسید ضروری است.

 

 

بهبود رشد عضلات: بسیار خوب، اما نکته چیست؟ اسیدهای آمینه شاخه ای دقیقاً چه کاری انجام می دهند؟ دلیل اصلی استفاده از مکمل های آمینو اسید رشد عضلات است. به ویژه نشان داده شده است که لوسین تنظیم و بهبود سنتز پروتئین عضلانی را بعد از تمرین به عهده دارد. تحریک شدن توسط فشار تمرینات و تقویت کردن بدن با لوسین، تمام نیازهای رشد عضلات را براورده کرده و آمادگی بهتری برای تمرینات بعدی به وجود خواهد آمد.

 

افزایش استقامت: مکمل های آمینو اسید روشی که بدن از منابع سوخت اولیه، کربوهیدرات و چربی، استفاده می کند را تغییر می دهد. در بسیاری از ورزشکاران به ویژه آن هایی که بر قدرت انفجاری کوتاه تکیه دارند، مانند دوندگان سرعتی، تخلیه گلیکوژن مشکل عمده است و منجر به خستگی و افت شدید در عملکرد می گردد. مطالعه منتشر شده در سال 2011 جالب توجه است، هفت مرد داوطلب در تمریناتی شرکت کردند که ذخایر گلیکوژن بدن را از بین می برد. به گروه دوم BCAAs داده شد و به گروه سوم دارونما خورانده شد. منابع گلیکوژن در افرادی که آمینو اسیدهای شاخه دار مصرف کرده بودند بهتر مراقبت شد به طوریکه این گروه افزایش 17.2 درصدی در مدت زمان در نظر گرفته شده نشان دادند.

 

چربی سوزی عالی تر: خوب، شما فکر می کنید که آمینو اسیدهای شاخه دار چگونه از ذخایر گلیکوژن حمایت می کنند؟ با سوزاندن چربی، بله. با استفاده از این آمینو اسیدها برای کاهش چربی بدن تلاش کنید.  آمینو اسیدها به ورزشکارانی که از رژیم کم کربوهیدرات استفاده می کنند کمک می کند تا از چربی ها به عنوان سوخت استفاده نمایند.   

 

کاهش خستگی: با توجه به مطالبی که در بالا ارائه شد، اسیدهای آمینه شاخه دار تصور ذهنی از خستگی را که در بعضی مواقع با تمرینات طولانی مدت همراه می شود را از بین می برد. در ابتدا این امر به علت ارتباط بین کاهش آمینو اسید شاخه دار و تریپتوفان است. به طور معمول زمانیکه سطح BCAAs افت می کند، بدن تریپتوفان بیشتری تولید کرده که در مغز باعث تولید سروتونین می شود و در نتیجه خستگی و خستگی ذهنی ایجاد می شود. مکمل BCAAs از این فرایند پیشگیری می نماید.

 

افزایش تمرکز ذهنی: با دور نگه داشتن تریپتوفان، مکمل آمینو اسید حافظۀ کوتاه مدت و توانایی پردازش را بهبود می بخشد. در مسابقات به ویژه مسابقاتی که چندین ساعت طول می کشند، این امر می تواند کلید پیروزی باشد.

 

مانع از آسیب عضلانی: می دانیم که این موضوع را دوست ندارید اما لازم است این واقعیت تلخ مورد بحث قرار گیرد. ورزش کردن به عضلات آسیب می زند. معمولاً این آسیب ها چیزی است که بدن برای بازسازی خود و قوی تر شدن به آن نیاز دارد. اما در بعضی شرایط عضلات بدن شکسته شده و به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد. ورزشکاران استقامتی که به طور پیوسته ورزش می کنند در حالت گرسنگی یا کمبود کالری به خصوص در معرض خطر هستند. BCAAs از آسیب های شدید به فیبرهای عضلانی پیشگیری می کند.

 

بهبود سرعت ریکاوری: توانایی در افزایش سنتز پروتئین عضلات و محافظت از عضلات به این معنی است که می توانید ریکاوری سریع تری بعد از تمرینات داشته باشید. و با اتلاف وقت کمتر به تمرینات روتین خود بازگردید. و به خاطر داشته باشید که در دوران استراحت است که تناسب اندام شما بهبود می یابد. مطمئن شوید که دوران ریکاوری را به طور کامل سپری می کنید زیرا برای پیشرفت شما حیاتی است.

 

کاهش درد عضلانی: نشان داده شده است که کاهش آسیب و بهبود ریکاوری، دردی را که معمولاً بعد از یک تمرین سخت ایجاد می شود را محدود می کند.

 

بهبود عملکرد در ورزش: اگر تمام مزایای فیزیکی و روانی مکمل های آمینو اسید را کنار هم بگذاریم چیز شگفت انگیزی ظاهر خواهد شد: آمینو اسید عملکرد کلی شما را بهبود می بخشد. بدن به تمرینات پاسخ بهتری خواهد داد و ذهن شما در طول رویدادهای واقعی کارآمدتر خواهد بود و به شما اجازه می دهد تمرکز خود را حفظ کرده و تصمیمات بهتر بگیرید. 

 

 

 

ترجمه شده توسط تیم Osport

استفاده از این مطلب تنها با ذکر منبع و دادن لینک فعال به مطلب مجاز می باشد.

منبع: thefeed.com/blogs/news/10-benefits-of-amino-acid-supplements

 

همه نظرها (۰)

Subscribe to the thread

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده