• زمان : ۱۳۹۷/۲/۲۴ ه‍.ش.،‏ ۲۰:۰۹
  • نمایش : ۴۸ دفعه
  • موضوع : علم ورزش

وایپر (ViPR) ابزار قدرتمند بدنسازی

 

اگر تا به حال تبلیغات تجاری صنعت تناسب اندام را دیده باشید متوجه خواهید شد که هیچگاه کمبود تجهیزات تناسب اندام که نتیجه بخش باشد وجود ندارد. بسیاری از این تبلیغات تلاش می کنند تا کاربران را متقاعد کنند که با استفاده از این وسایل و با تلاش کمتر می توانند نتایج بهتری به دست آورند. اما زمانیکه از مربیان دربارۀ تجهیزات اثر گذار پرسیده می شود یک چالش عظیمی به وجود خواهد آمد. درحالیکه تعداد زیادی از محصولات تناسب اندام در ده سال گذشته توسعه یافته اند، سه محصول کلیدی اثر فوق العاده ای بر چگونگی تنظیم برنامه های آموزش مربیان داشته است. بوسو بال (Bosu Ball)، کتل بل (در قرن 19 معرفی شد و بعد از معرفی مجدد در اوایل سال 2000 به یک ابزار محبوب تبدیل شد)، تمرینات تعلیق با تی آر ایکس (TRX) و امروزه وایپر (ViPR)

 

 

وایپر (ViPR) چیست؟

یکی از تجهیزات بدنسازی که تعریف جدیدی برای مربیان ایجاد کرده است وایپر می باشد. وایپر که در اوایل سال 2011 معرفی شده به یک ابزار پرطرفدار در میان متخصصان تناسب اندام و ورزشکاران حرفه ای تبدیل گردیده است. وایپر مخفف سه جزء اساسی برنامه های تمرینی، انرژی و سرزندگی (Vitality)، کارایی (Performance) و بازسازی (Reconditioning) است. وایپر لوله لاستیکی ضخیمی است که تقریباً یک متر طول دارد و در دو سایز باریک و ضخیم و در وزن های مختلف 4، 6، 8، 10، 12، 16 و 20 کیلوگرم ارائه می شود. در حالیکه ممکن است به علت پیچیدگی های مربوط به کاربرد، وایپر نادیده گرفته شود اما، وایپر در واقع یکی از همه کاره ترین تجهیزات موجود در بازار است.

وایپر شکاف بین حرکت و تمرینات قدرتی را پُر می کند. وایپر حرکات کلی بدن را با بار ترکیب کرده، انرژی و سرزندگی را افزایش می دهد، اهداف عملکردی و بازسازی ورزشکاران را فراهم می سازد. وایپر مفهوم جدیدی در بدنسازی و عملکرد ورزشی معرفی می نماید. تمرینات حرکتی با حمل بار... این تمرینات الگوی جنبشی را با تمرینات قدرتی ترکیب می کند. چابکی و قدرت از حرکت بدن همراه با بار، مانند کار در مزرعه ایجاد می شود.

 

 

وایپر (ViPR) چگونه ابداع شده است؟

وایپر توسط متخصص فیتنس کانادایی، Michol Dalcourt، که با بازیکنان هاکی تمرین می کرد ابداع شد. او دریافت بازیکنانی که در محیط های روستایی رشد کرده اند قوی تر از ورزشکاران رشد یافته در شهر هستند. Dalcourt دریافت که پسران روستایی تابستان های خود را با انجام کارهای دستی با انواع مختلف بارها که نیازمند جنبه های مختلف حرکات کلی بدن است، می گذرانند. پسران شهری به عبارت دیگر، تابستان خود را در باشگاه ها و انجام تمرینات عضلانی مجزا سپری می نمایند. در تلاش برای بازسازی حرکاتی که به پسران روستایی اجازۀ توسعه قدرت کلی بدن را می داد، Dalcourt وایپر را به عنوان یک ابزار تمرین مقاومتی برای به چالش کشیدن بدن در تمام سطوح حرکتی ابداع نمود.

 

 

وایپر (ViPR) چگونه کار می کند؟

تجهیزات آموزشی مقاوتی سُنتی مانند دمبل ها و هالترها، عمدتاً در حرکات خطی استفاده می شوند که جرم جسم به طور مستقیم برخلاف جاذبۀ زمین کار می کند. برای مثال، نیروی مقاومتی از اسکوات با هالتر از نیروی جاذبه که وزن را به سمت زمین می کشد ایجاد می شود. به دنبال آن بدن، برخلاف جاذبه و به سمت بالا کار می کند تا وزن را به موقعیت ابتدایی خود بازگرداند. زمانیکه از دبل و هالتر استفاده می کنید افزایش بازدۀ عضله با استفاده از وزن های سنگین تر به دست می آید. درحالیکه وایپر امکان انجام تمرینات خطی را فراهم می سازد، چیزی که وایپر را از تجهیزات آموزشی مقاوتی سنتی مجزا می سازد این است که وایپر امکان جابه جایی وزن را از طریق میدان جاذبه فراهم می کند. این امر باعث می شود تا الگوهای حرکت چند جانبه را تقریبا در تمامی جهت ها بارگذاری کنید. این کار انجام الگوهای حرکت چند جانبه در تمامی جهات را فراهم می آورد.

طراحی وایپر از این حقیقت سرچشمه می گیرد که عضلات با هم به عنوان یک سیستم یکپارچه و هماهنگ با استفاده از فاسیا (نیام یا فاسیا (fascia) لایه پرده‌ مانندی از جنس بافت همبند می‌باشد که ماهیچه‌ها را از هم جدا نموده یا گروه‌های ماهیچه‌ای را در جای خود ثابت نگه می‌دارد.) و بافت همبند کار می کنند تا به ایجاد کشش و ایجاد نیروی کار کمک کنند. با توجه به مطالعه بدن و سازگاری آن می دانیم که تمرینات حرکتی با حمل بار که با وایپر انجام می شود به طور مؤثری عضلات، فاسیا، اعصاب، پوست و دیگر سیستم های بدن را به چالش می کشد. علم نشان می دهد که حرکت با حمل بار، تعادل، چابکی، قدرت دینامیکی را بهبود می بخشد و در رسیدن به اهدافی مانند مدیریت وزن، عملکرد بهتر در زندگی روزانه و ورزشی کمک کننده است.

  • افزایش چابکی، تحرک و عملکرد
  • بهبود در پایداری چند جهته، قدرت و توانایی
  • بهبود تعادل، زمان بندی و هماهنگی
  • افزایش مقدار کالری سوزانده شده در طول تمرین و پس از آن

 

سنگین ترین وایپر 20 کیلوگرم و یا تقریباً 44 پوند وزن دارد. درحالیکه ممکن است این وزن به نظر نرسد. زمانیکه این جرم به موقعیت های مختلف منتقل می شود این امر زوایای مشترک و خطی از نیرو را ایجاد کرده که می تواند بار قابل توجهی بر سیستم عضلانی قرار دهد و قدرت کلی بدن را توسعه دهد. فرض کنید تمام حرکات که روزانه انجام می دهید نیازمند بلند کردن یک بار و حرکت با آن در راستای جاذبه باشد ( در عوض ثابت ماندن در یک نقطه و حرکت یک بار برخلاف جاذبه). استفاده از وایپر در جلسات تمرینی یک راه سرگرم کننده برای به چالش کشیدن خود با ایجاد تمرینات مبتنی بر حرکت جدید است که می تواند کل بدن را تقویت کند.

 

 

 

ترجمه شده توسط تیم Osport

استفاده از این مطلب تنها با ذکر منبع و دادن لینک فعال به مطلب مجاز می باشد.

منبع:  www.viprfit.com/About/WhatisViPR.aspx

www.jerseystrong.com/blog/what-is-vipr-is-it-right-for-me

 

 

 

 

همه نظرها (۰)

Subscribe to the thread

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده