• زمان : ۱۳۹۷/۲/۱۷ ه‍.ش.،‏ ۱۸:۱۱
 • نمایش : ۶۲ دفعه
 • موضوع : علم ورزش

با استفاده از زنجیر وزنه برداری عضلات را برای رشد بیشتر تحریک کنید.

 

در باشگاه هرچه می بینید، ماشین ها، وزنه ها و لوازم دیگر با یگدیگر ترکیب می شوند تا تمرینات چالش برانگیز و مؤثری را ایجاد کنند. با این وجود یک تمرین روزانه می تواند بهبود بخشیده شود، هر چه چالش بیشتر باشد تأثیر بیشتری خواهد داشت. یکی از گزینه های عالی برای بهبود تمرینات، که در اکثر باشگاه ها پیدا نخواهد شد، استفاده از زنجیر وزنه برداری است.

تا به حال شده فردی را در حال اجرای تمرین با هالتری ببینید که از انتهای آن زنجیرهای سنگینی آویزان شده باشد؟ بسیاری از افراد فکر می کنند زنجیرهای سنگینی که چند دور در انتهای هالتر می اندازند فقط در تمرینات پاورلیفتینگ استفاده می شود، ولی این وسیله صرفأ مخصوص تمرینات وزنه برداری نیست. اگر از زنجیر در تمرینات خود به درستی استفاده کنید ابزاری ساده و تأثیرگذار در تحریک رشد عضلانی خواهد شد. به کارگیری زنجیر در تمرینات حالت کشش منحصر به فردی را به هالتر وارد می کند. برای مثال در انتهای حرکت اسکوات زنجیرها کاملأ روی زمین و روی یکدیگر انباشته می شوند. هنگامی که بلند می شوید، زنجیرها قلاب به قلاب از زمین جدا شده و شما در تمام حرکت مجبور به بلند کردن مقدار بیشتر وزنه هستید و این کار باعث می شود تا فیبرهای عضلانی انقباض بیشتری داشته باشند، مسئله ای که موجب انقباض سریع تر، قوی تر و رشد بیشتر عضله می شود.

زنجیر وزنه برداری چیست؟

دقیقا شبیه به چیزی که در ذهن تصور می کنید – زنجیر! این زنجیرها با توجه به چالشی که مورد نظر شما است در وزن های مختلف ارائه می شوند. این زنجیرها به هالتر و یا دیگر تجهیزات متصل شده تا حرکات ورزشی مشخص چالش بیشتری برای عضلات ایجاد کنند. درگیر کردن عضلات به مدت طولانی تر و در معرض قراردادن عضلات با نیروی بیشتر در هر مرحله از تمرین، منجر به رشد سریع تر عضله و بدست آوردن نتایج بهتر می شود.

 

چگونه زنجیرها اثر گذار خواهند بود؟

تمام این کارها با استفاده از نیروی جاذبه، فشار و کشش بر عضلات ورزشکار در مراحل مختلف یک تمرین انجام می شود. برای مثال اسکوات با هالتر از پشت را تصور کنید. تمرین با ایستادن و گرفتن هالتری در پشت شروع می شود. سپس فرد شروع به نشستن می کند – و هرچه پایین تر می آید، هالتر نیروی بیشتری را به پایین تنه وارد می نماید. بنابراین همانطور که ورزشکار پایین می آید و به زمین نزدیک می شود، حرکت چالش برانگیز تر می شود. چالش برانگیز ترین قسمت زمانی است که شخص به پایین ترین قسمت رسیده است و باید دوباره بایستد. همانطور که شخص بلند می شود و به موقعیت شروع نزدیک می گردد، زنجیر ها دانه دانه از روی زمین بلند شده و وزن هالتر را افزایش می دهد.

 

چگونه از زنجیر وزنه برداری استفاده کنیم؟

اضافه کردن زنجیر در هر دو طرف هالتر را تصور کنید. خیلی مهم است که زنجیرها به زمین رسیده باشد. این زنجیرها در شروع تمرین شروع به اضافه کردن وزن می کنند، مقدار وزن بستگی به این دارد که زنجیرها خود چقدر وزن داشته باشند. همانطور که شخص شروع به پایین آمدن می کند، زنجیرها به آرامی روی زمین قرار می گیرند – وزن زنجیرها به آرامی از روی هالتر برداشته می شود. همانطور که ورزشکار به پایین ترین نقطه می رسد، یکبار دیگر حداکثر وزن هالتر را احساس می کند اما همانطور که ورزشکار بلند می شود، دانه های زنجیر از روی زمین بلند می شوند و وزن بیشتری به هالتر اعمال می کنند. در حال حاضر، تمام حرکت به سمت بالا چالش برانگیزتر است! بنابراین دقت کنید و وضعیت مناسب به خود بگیرید. این فرایند برای هر نوع ورزشی یکسان است و نه فقط برای اسکوات!

 

 

مزایای تمرین با زنجیر

 • برای توسعه قدرت انفجاری و نیرو ابزار عالی است.
 • در افزایش سایز عضله کمک کننده است.
 • مقاومت به تدریج اضافه می شود و همانطور که هالتر را بلند می کنید، هالتر سنگین تر می گردد.
 • زنجیرها تصویرسازی خوبی برای ماشین های بدنسازی اند. هالتر سبک ترین حالت خود را دارد هنگامیکه اهرم در ضعیف ترین حالت خود است. و به تدریج به وزن هالتر افزوده می شود همانگونه که اهرم ماشین قوی تر می گردد.
 • زنجیر به مطابقت منحنی مقاومت یک تمرین با منحنی قدرت عضله کمک می کند.
 • شما باید از کشش فیبرهای عضلانی بسیار سریع تر استفاده کنید.
 • زنجیرها قادر به تحریک بدن در روش های غیر معمول و منحصر به فرد هستند. برای مثال راه رفتن با گرفتن هالتر متصل به زنجیر بالای سر، به طوریکه زنجیر کاملا نوسان داشته باشد (بالاتر از سطح زمین حرکت کند) و یا بر روی زمین کشیده شود (به اندازۀ کافی بلند باشد که روی زمین کشیده شود) عضلات مرکزی را تحریک می کند تا ثباتی بیشتر در مقایسه با راه رفتن با وزنۀ تنها ایجاد کند.

 

معایب استفاده از زنجیر

 • زنجیرهای وزنه برداری سنگین و گران هستند
 • نیاز به دو مجموعه مختلف زنجیر دارید. در ابتدا نیازمند زنجیرهای کوتاه تر و دو کارابین سایز متوسط برای تنظیم زنجیرها هستید. و در آخر شما نیاز به زنجیرهای بلند تر و کارابین های بزرگتر برای وصل کردن زنجیرهای بلند به زنجیر کوتاه تر هستید.
 • این نوع از تمرین در باشگاه ها به ندرت انجام می شوند.
 • حمل زنجیرها غیر عملی است.
 • اکثر باشگاه ها حتی اجازه نمی دهند تا زنجیرها را با خود ببرید.
 • زنجیرها خیلی پر سر و صدا هستند.
 • اگر توازن خوبی نداشته باشند از روی هالتر لیز می خورند.
 • زنجیرها یک ابزار همه کاره  نیستند و تنها برای چند تمرین خاص می توانید از آن ها استفاده نمایید: پرس هالتر روی نیمکت، اسکوات، ددلیفت و دیپ (dips).

  

 

ترجمه شده توسط تیم Osport

استفاده از این مطلب تنها با ذکر منبع و دادن لینک فعال به مطلب مجاز می باشد.

منبع: www.gymventures.com/best-weight-lifting-chains

 

همه نظرها (۰)

Subscribe to the thread

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده