کراس فیت (Crossfit) یک رژیم تناسب اندام است.

 

کراس فیت (Crossfit) برنامۀ تمرینی است که تمریناتی شامل تمرینات قلبی عروقی، وزنه برداری، ژیمناستیک، تمرینات استقامتی، و .. برای ساختن و آماده کردن بدن برای غیر منتظره ها، ارائه می کند. ورزشکاران کراس فیت (Crossfit) تمرینات روتین یکسان را دو بار در یک هفته انجام نمی دهند و هر یک از تمرینات بین 45 تا یک ساعت طول خواهد کشید.

 

در ابتدا، کراس فیت (Crossfit) یک ورزش است. تعداد زیادی متغیر، شرایط فنی و مقدار کافی تجهیزات برای شروع یک برنامۀ تمرینی کراس فیت (Crossfit) مورد نیاز است. در این مقاله برخی متغیرهای موجود در کراس فیت (Crossfit) مانند برخی اصطلاحات و تجهیزات ابتدایی را برای کمک به شما برای شروع کراس فیت (Crossfit) بررسی می کنیم.

 

 

اصطلاحات مورد استفاده در کراس فیت

 

باکس (Box) : باشگاه کراس فیت (Crossfit)

 

WOD: مخفف کلمۀ Workout Of the Day معادل تمرین روزانه که توسط مربی و معمولاً برای بیست دقیقه مشخص می شود و یا می توانید در سایت CrossFit.com پیدا کنید. برخی  WODها نام دارند،تعجب نکنید، زیرا این WOD ها تمریناتی هستند که بارها و بارها تکرار می شوند و نام گذاری آن ها به خاطر آوردن تمرینات را آسان تر خواهد کرد.

 

AMRAP: تعداد دورها و یا تکرار های ممکن است. در رابطه با تعداد تکرارها و یا دورها در یک زمان تمرینی، به هر تعدادی که می توانید کامل کنید.

 

For Time: هدف شما تکمیل تمرین پیشنهادی با تمام سرعتی است که می توانید.

 

Score (امتیاز): تعداد کل تکرارها و دورهایی که در یک تمرین کامل می شود. اگر تعداد دورهای شما کامل شد می توانید دور بعدی را شروع کنید هرچند تا به پایان رسیدن زمان تمرین نتوانید آن را تکمیل نمایید. برای مثال امتیاز شما 8R+12  است. به این معنی که 8 دور کامل شده است و از نهمین دور 12 تکرار را انجام داده اید.

 

Rx’d: این عبارت در صورتی بعد از امتیاز شما نوشته می شود که هر تمرین را بدون تغییر انجام داده باشید. به این معنی که تمرین را به همان گونه که گفته شده است انجام داده اید. برای مثال 7R+ 16 RX

 

 بازی های کراس فیت: سوپر بول (Superbowl) کراس فیت (Crossfit)، جاییکه بیشتر نخبگان در این ورزش برای رقابت جمع می شوند.

مسابقات کراس فیت آزاد: کراس فیت (Crossfit) کاران می توانند به صورت آنلاین ثبت نام کنند و سپس در غالب بازی های کراس فیت به تنهایی و یا در باکس رقابت کنند.

 

توجه داشته باشید که بازی های کراس فیت (Crossfit) و کراس فیت آزاد تنها برای ورزشکاران نخبه و با تجربۀ بالا که می دانند چگونه فراتر از محدودیت های خود عمل کنند، می باشد. اگرچه به دانستن زیاد در بارۀ این مسابقات نیاز دارید اما داشتن اطلاعات کمی دربارۀ این رویدادها به شما کمک می کند تا دوست های خوبی در اجتماع های کراس فیت داشته باشید. این مطلب همانند داشتن اطلاعات در بارۀ Mr. Olympia است هنگامیکه در حوزۀ بدنسازی وارد می شوید.

 

 

تجهیزات اولیۀ کراس فیت (Crossfit)

برای شروع برنامۀ روتین کراس فیت نیاز به یک سالن بزرگ و یا باشگاهی با تجهیزات کامل ورزشی نیاز ندارید. به عنوان یک مبتدی و برای شروع می توانید با برخی تجهیزات ابتدایی شروع کنید. هنگامیکه کمی تجربه کسب کردید و با این تمرینات شدید و در حجم بالا احساس راحتی کردید می توانید به سمت تجهیزات پیچیده تر بروید. تنها با استفاده از چند وسیلۀ ابتدایی می توان یک گاراژ کوچک را به باشگاه کراس فیت تبدیل کرد.

 

در اینجا لیستی از تجهیزات کراس فیت (Crossfit) ارائه می گردد:

 

هالتر (Barbell)

هالتر یکی از مهمترین تجهیزاتی است که باید تهیه کنید. مطمئن شوید که هالتر انتخابی هالتر المپیکی باشد. شما می توانید هالتر را به صورت آن لاین و از فروشگاه های اینترنتی و یا از فروشگاه های ورزشی به قیمت 60 – 45 دلار خرید نمایید.

نمونه های گران تر هالتر نیز وجود دارد. اما برای شروع هالتر 20 کیلو گرمی با کیفیت مناسب برای کراس فیت (Crossfit) کاران مبتدی کافی است.

 

 

وزنه صفحه (Weight plates)

حالا که میلۀ هالتر را خرید نمودید نیاز به وزنه دارید. اگرچه در کراس فیت (Crossfit) وزنه صفحه (bumper plates) به کار می روند ولی بسیار گران بوده و به راحتی در دسترس نیستند، پس بهترین انتخاب صفحات آهنی قدیمی برای باشگاه کوچک شما است. فراموش نکنید که برخی محافظ های ورزشی مناسب را برای جلوگیری از آسیب دیدن کف خریداری نمایید. برای شروع 100 کیلوگرم صفحه کافی است.

 

 

نیمکت تمرین

اگرچه نیمکت برای کراس فیت یک اولویت نیست، در بعضی موارد به نیمکت احتیاج دارید. تمرینات زیادی وجود دارد که می توانید با نیمکت انجام دهید به ویژه اگر صاحب یک رک وزنه هستید، نیمکت پرس چیزی است که در اینجا به ذهن می آید. همچنین تمرینات شکمی را می توان به روی نیمکت انجام داد. پارویی دمبل خمیده یا دمبل رو، حرکت پلاور (pull over) ، پرس سینه نشسته و ... تمریناتی است که می توان به روی نیمکت انجام داد.

می توانید نیمکت ارزان سفارشی را انتخاب کرده و یا نیمکتی از یک برند معروف خریداری کنید. گزینه های مختلف را بررسی نمایید و ببینید کدامیک با بودجۀ شما متناسب است.

 

 

کتل بل (kettlebell)

کتل بل زمانیکه می خواهید باشگاه کراس فیت (Crossfit) خانگی داشته باشید لازم است. تنوع ورزش و حرکاتی که می توان با کتل بل انجام داد بی نظیر است. شما می توانید با یک جفت کتل بل برای کل بدن تمرین داشته باشید. کتل بل هنگامیکه در ورزش کراس فیت استفاده می شود، وسیله ای همه کاره است. شما حداقل یک سری از کتل بل برای باشگاه خود می خواهید. سری کامل کتل بل گران است، اما شما برای شروع به این ست کامل نیاز ندارید. همچنین اگر یک جفت کتل بل خوب دارید نیاز به خرید اسکوات ایستاده نخواهید داشت.

اگرچه کتل بل ممکن است گران باشد اما استفاده در طولانی مدت، استفاد ه برای تمرینات متنوع و سودمندی کتل بل، آن را مقرون به صرفه می کند. برای شروع، کتل بل 20-15 کیلوگرمی انتخاب کنید.

 

 

بتل روپ (battle rope)

اگرچه طناب های قدرتی (بتل روپ (battle rope)) در کراس فیت الزامی نیستند اما در برخی تمرینات برتری دارند. تنها دلیل انتخاب بتل روپ این است که بتل روپ با تمرینات شدید مانند کراس فیت (Crossfit) کاملاً سازگار است. با بتل روپ می توان یکی از شدیدترین تمرینات قلبی عروقی را انجام داد. از کتل بل می توان برای انجام تمرینات قلبی عروقی و همچنین تقویت شانه ها و ساعد استفاده کرد.

 

 

میله های بارفیکس (Chinup Bar or Chinup rack)

اگر مسابقات کراس فیت (Crossfit) را دیده باشید، حتماً توجه کرده اید که ورزشکاران تمرینات تقویت عضلات انجام می دهند. این تمرینات نمونه های پیشرفته تر از بارفیکس هستند. برای انجام این تمرینات نیاز به یک میلۀ بارفیکس دارید. شما می توانید میله ای که قابلیت نصب به روی دیوار و یا سقف را دارد بخرید و یا بسازید. همچنین می توانید دستگاه های چند کاره که دارای میلۀ بارفیکس است را تهیه نمایید.

 

 

جعبه پیلومتریک یا جعبه پرش

جعبه پرش یکی از ارزان ترین تجهیزات کراس فیت است. هر جعبۀ چوبی محکم با ارتفاع 12 تا 24 اینچ، بسته به سطح آمادگی و راحتی خود انتخاب نمایید. اکنون شما آماده تمریناتی مانند پرش روی جعبه، step ups، box squats هستید. همچنین توجه داشته باشید جعبه های پرش انواع مختلفی دارد، چوبی، فلزی، قابل تنظیم، زاویه دار و ... با توجه به نیاز خود انتخاب نمایید.

 

 

مدیسن بال (Medicine Ball)

از آنجا که توپ های متنوعی از نظر سایز و نوع وجود دارد انتخاب توپ مناسب کمی گیج کننده است. توپ های سبک تر را برای استفادۀ بیشتر و انجام تمرینات متنوع تر انتخاب کنید. وزن بین 10-7 کیلوگرم بهترین هستند. در صورتی که دیوار و یا کف محکمی دارید می توانید تمرینات پرتاب توپ (slam balls) را انجام دهید. می توانید در منزل با استفاده از توپ بسکتبال و مقداری شن مدیسن بال درست کنید.

 

هنگامیکه با اصطلاحات اساسی آشنا شدید و برخی تجهیزات اساسی را تهیه نمودید می توانید کراس فیت (Crossfit) را شروع کنید. مطمئن شوید با تمرینات اساسی و به آرامی شروع می کنید. از روز اول به سختی تمرین نکنید. شدت تمرینات را به آرامی افزایش دهید.   

   

 

 

 فروشگاه اینترنتی Osport ارائه کنندۀ تجهیزات کراس فیت می باشد. برای خرید به این فروشگاه اینترنتی مراجعه کنید.

 

 

 

 

ترجمه شده توسط تیم Osport

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلا مانع است.

منبع: www.strengthupgrade.com/introduction-crossfit-workouts-basic-terms-equipment 

همه نظرها (۰)

Subscribe to the thread

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده